Životní styl

Žijte v bio stylu

Zdravý životní styl se stává trendem poslední doby. Mnoho lidí nakupuje produkty ekologického zemědělství, takzvané bio potraviny. Vyznáte se, ale v bio potravinách a proč bychom je měli kupovat? Díky ekologickému pěstování a šetrnému zpracování si bio potraviny zachovávají vitamíny i důležité minerální a zdraví prospěšné látky. Pěstování těchto potravin není přínosné pouze pro nás. Kladem ekologického pěstování je menší zatížení přírody.

salát

Odpadá užívání chemických přípravků při pěstování produktů. Bio potraviny neobsahují dusičnany, které mohou ve větším množství některým jedincům způsobit i alergické reakce. Odpadá použití chemických hnojiv. Při chovu zvířat se do krmiva nepřidávají růstové hormony, umělá barviva ani dochucovadla. Při přípravě pokrmů se nepoužívají žádné konzervační látky. Proto potraviny v bio kvalitě nedosahují tak dlouhé trvanlivosti jako běžné potraviny. Bio potraviny mají zpravidla lepší chuť.

kozy

Kam na nákup bio potravin?

Produkty ekologického zemědělství dnes již najdete ve všech supermarketech. Mohou být umístěny v samostatném úseku nebo budou zařazeny do běžných potravin. Abyste bio potraviny na první pohled poznali, musí být označeny symbolem stylizovaného zeleného listu. Symbol označuje produkty ekologického zemědělství vyrobené v zemích EU. Nakupovat můžete na specializovaných e-shopech, v prodejnách zdravé výživy nebo na farmářských trzích. I na farmářských trzích najdete bio potraviny v různé kvalitě. Trendem jsou takzvané farmářské bedýnky. Bedýnky si můžete seskládat podle vlastní potřeby nebo využít přímo nabídku prodejce. V bedýnkách naleznete sezónní ovoce a zeleninu. Objednat si můžete i mléčné a masné produkty. Obsah bedýnky lze sestavit i podle toho, pro kolik osob je určena. Bio potraviny si můžete nakoupit přímo na ekofarmách. Nabídka je rozmanitá od medových produktů až po ovčí nebo kozí produkty.