Vztahy

Vztahy – jedna z esencí naplněného života

Ten, kdo zažil harmonické dětství a jeho rodiče měli mezi sebou hezký vztah, se možná pozastaví nad sdělením, že vycházet s lidmi kolem sebe není samozřejmost a vyžaduje to úsilí. Možná patříte mezi ty, kteří se domnívají, že mají na “špatné” lidi okolo sebe jen smůlu. Setkání s rodinou pokaždé vyvrcholí hádkou, když si najdou nového partnera, tak je ze začátku vše krásné, ale během několika týdnů či měsíců se vše zhroutí. Na přátele se spolehnout nemohou, a tak se raději společnosti vyhýbají a svou energii směřují do jiných oblastí života. Co když ale všechno může být jinak?

 

Špatná komunikace

 

Zde je několik tipů, jak vyléčit své vztahy:

V první řadě je nutné se přestat považovat za oběť okolností a převzít za svůj život zodpovědnost. Když přestaneme s označováním druhých, že právě oni se k nám nechovají dobře, začnou se dít změny. Poslouchejme se, jak s druhými komunikujeme. Umíme naslouchat a zajímat se, nebo mluvíme jen o sobě? Necháme druhé se vypovídat, nebo jim okamžitě skočíme do řeči? Dobré společníky z nás dělá právě umění naslouchat – zkusme na chvíli potlačit nutkání promluvit a skutečně druhé vnímejme, doptávejme se na podrobnosti. Každý se ve vaší společnosti začne cítit lépe. Všímejte si, zda nejste příliš negativní. Každý samozřejmě nemáme vždy růžové dny, ale sejít se s někým jen proto, abychom se podělili o vše špatné, co se nám děje, vztahům příliš neprospívá. Nešiřme svou negaci dál. Nejde o to být za každou cenu sluníčkový, ale zkusit vždy situaci vyvážit alespoň jedním pozitivem. Pokud je pesimismus hlubším problémem vašeho života, zkuste si pravidelně vést deník vděčnosti – každý den si zapište nebo uvědomte jednu či více věcí, za které jste vděční. Postupně vám tento návyk promění vnímání.

 

Šťastný pár

 

V partnerství se věnujte kvalitní komunikaci: zajímejte se o druhého a snažte se ho potěšit. Své potřeby sdělujte nahlas a jasně a to samé chtějte po partnerovi – myšlenky nikdo z nás číst neumí. Buďte od začátku sami sebou a nezkoušejte vypadat tak, jak si myslíte, že se to bude zamlouvat partnerovi – nedá se to dlouhodobě udržet a jednou vaše skutečná osobnost vykoukne. A na závěr: nebojte se žít a plnit si sny. Když vás bude život bavit, ty správné vztahy si k vám cestu najdou!