Životní styl

Jak si ulevit od úzkosti

Při úzkosti můžete pociťovat tyto fyzické projevy:

  • zvýšený tep
  • tlak na hrudi
  • sevřené hrdlo
  • bolesti břicha
  • nepříjemné sevření celého těla

K tomu se velmi často připojuje také myšlenková úzkost, kdy máme v hlavě černé myšlenky a obavy a nejsme schopni je zastavit. Co pomůže?

Uvědomte si, že to není trvalý stav. Snažte se celou situace zhodnotit objektivně. Co nyní prožíváte, to odezní. Zítra, za měsíc, za rok už může být situace zcela jiná. 

Tip: zhluboka dýchejte a opakujte si, že vám nehrozí bezprostřední nebezpečí

úzkost

Zpomalte svůj dech. Při stresu dýcháme rychle a krátce. Proto se na chvíli zastavte a soustřeďte se na hluboké dýchání. Můžete u toho i zavřít oči.

Přerušte tok myšlenek. Například si vzpomeňte na jednu věc, která vám dnes udělala radost. Myslete na to, co je vám příjemné. Dobrá je také fyzická aktivita, běžte se projít na vzduch nebo vyrazte na kolo.

Úzkostem předcházejte. Udržujte pravidelný sociální kontakt se svou rodinou a se svými blízkými. Jděte s přáteli na večeři a s partnerem do divadla na komedii.

Vyhněte se konzumaci alkoholu a jiných návykových látek. Úzkostné stavy by jen zhoršili.

Omezte zprávy. Nesledujte od rána do večera zprávy v médiích. Obzvlášť večerní zpravodajství na vás může mít negativní vliv. Rozruší vás natolik, že se přidají problémy se spánkem. Večer už se věnujte jen zklidňujícím rituálům (četba knihy, horká koupel).

jóga

Vyhledejte odbornou pomoc. Není se za co stydět. Někomu pomůže, pokud se vypovídá a uslyší i názor druhého nezaujatého člověka. Vyhledejte psychologa, kouče nebo zavolejte některou z linek psychologické pomoci pro dospělé. 

Vyzkoušejte pomoc z přírody. Vsaďte na levanduli (působí proti úzkosti), meduňku, mučenku, chmel, kozlík a třezalku. Také zařaďte potraviny bohaté na hořčík. Ten najdete například v banánu, datlích, sušených meruňkách, špenátu, čočce, tuňáku, kuřecím mase a ořeších.