Krása

Tetování jako příběh

Tetování má dlouholetou tradici. Podíváme-li se napříč historií, zjistíme, že se vyvíjel nejen způsob tetování, ale také nástroje, kterými se tetovalo. K tetování sloužily nástroje, jako jsou například zuby žraloka nebo trny z rostlin. Na tyto nástroje se aplikovalo barvivo ze sazí. Tetovat se začalo již v pravěku, kdy pravěké tetování mělo podobu různých zvířat nebo malých teček. Ve starověku a středověku bylo tetování považováno za cejch, kterým se označovali zločinci. V křesťanském období bylo tetování dokonce zakázáno. Okolo roku 1770 bylo tetování znovu objeveno Evropany a využíváno. A v dnešní době je to velmi rozšířený trend. Téměř každého koho potkáte má na těle tetování.

Tetování 2 (1)

Dříve bylo tetování hlavně stigmatem, nyní je to spíše móda. Ovšem nachází se mezi lidmi výjimky, které mají pro svá tetování hlubší význam a berou je spíše jako sdělení pro sebe sama, než jako estetickou úpravu.

V Anglii proběhl výzkum, kdy dotazovaní respondenti, kteří mají na těle tetování, odpovídali, z jakého důvodu se nechali tetovat. Z daného výzkumu vyplynuly čtyři hlavní důvody: velmi silné emocionální propojení se svým tetováním, estetická úprava těla, rebelství a v neposlední řadě, pospolitost s určitou sociální skupinou. Určitě ale existuje mnohem více důvodů, proč se lidé nechají tetovat.

Tetování 2 (2)

Většina tetování, které si lidé nechají na kůži aplikovat, má pro ně zvláštní příběh. Ať už jde o konkrétní formu tetování, jako je například jméno svého dítěte, či datum narození svých rodičů, nebo o malbu, která v sobě skrývá příběh ze života, další formou mohou být znaky, které o něčem vypovídají, ale daný jedinec nechce, aby bylo okolí známo, o co se konkrétně jedná, a v neposlední řadě to mohou být abstraktní malby, které si jedinec sám vymyslí. Možností je opravdu hodně. Zaleží na každém, jak chce svůj příběh formulovat.