Nezařazené

Navracející se trend ve sportování

V České republice v posledních letech opět vypukl boom v podobě běhání. Stačí se podívat na startovní listinu kteréhokoliv běžeckého závodu u větších měst (Vokolo Pryglu, Pražský maraton, Brněnský půlmaraton) a najdete tam převážně řadu neznámých měst z laické hobby veřejnosti.

Co vede lidi k tomu, že nazují botasky a vybíhají za šera do zimy, do deště? Proč dokonce většina z nich platí nemalé částky, aby mohli startovat na závodech. Jen startovné u velkých akcí vychází na 500 Kč a více. To nezapočítáváme dopravné do místa závodu. Ano, spousta hobby běžců neváhá jezdit přes celou republiku nebo i do zahraničí, aby zde v potu a prachu běhali a ještě za to platili.

Kolem běhání se utváří, čím dále více běžeckých komunit, které pořádají společné výběhy, jezdí na soustředění, setkávající se na závodech anebo jen sdílejí například na Facebooku své zážitky. Jednou z nejznámějších u nás v republice je Rungo skupina, která má své uzavřené skupiny i na Facebooku, webový magazín o běhání a vlastní oblečení, resp. sportovní oblečení s jejich motivy.

Pojďme se podívat na asi nejčastější motivy lidí, proč běhají, proč utrácejí peníze za další závody, oblečení a boty.

Chtěli zhubnout
Zejména u skupin žen je zřejmé, že prvotní kroky k běhání byly z důvody shození nějakého toho kila. Vskutku se ukazuje, že běh spolu se svižnou chůzí je nejlepší volbou pro shození problematických partií.

Je to návykové
Jak jednou začnete běhat, budete jen stěží přestávat, to nám můžete věřit. Potkáte nové přátele a budete si s nimi chtít plnit další a další cíle – první závod, první půl maraton, první maraton, ultratrail, závod v cizině a další.

Bezva parta
Běžci podobně jako horolezci, potápěči jsou prostě bezva parta lidí, co se vzájemně podporují. Najdete mezi nimi kamarády na celý život. Navíc ve dvou ten běh vždycky utíká rychleji. A ruku na srdce, pokud víme, že nás venku čeká kamarádka, tak ty boty nazujeme a poběžíme, i když se nám dneska zrovna nechce.